Forum -=[ BUNKIER ]=- Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
[artykuł] Upadłe Dyskoteki
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum -=[ BUNKIER ]=- Strona Główna -> mÓZG pEŁNY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tekk_kot
PostWysłany: Sob 12:30, 03 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Lis 2005

Posty: 2285
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Meanwood LS6

Arrow [link widoczny dla zalogowanych]

coś do poczytania m.in. odnośnie TechnoPlanet, Kanty i Ego

autor: Yahu PawulOdkąd pamiętam (a dużo pamiętam) powstało i upadło tysiące dyskotek w Polsce. Różne były przyczyny upadku. Ostatnimi jednak czasy dyskoteki upadają najczęściej z powodu błędów programowych i stylistycznych oraz nie umiejętności przestawienia się na czas na to co nowe w dyskotekach. Jedna jest w tym prawidłowość - to pewne, a mianowicie to że tak ogromne ogłupienie wprowadziła do branży dyskotekowej 10 letnia epoka techno. Branża będzie teraz długo płacić za wszelkie wynaturzenia i chece jakie przyniosło ze sobą techno. To tylko na pozór tak wyglądało, że działo się coś dobrego i pozytywnego, że biznes się krecił. Rzeczywistość okazuje się teraz tragicznie inna. 10 lat naporu prowadzącego do zmian w psychice wszystkich w jakiś tam sposób powiązanych z dyskotekami i deejayami oraz panującą muzyka wyrządziły nieodwracalne szkody. Nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć do czego to doprowadzi. Pierwsze oznaki złego już zaczynają być widoczne, a to dopiero początek. Najbardziej rzucającym się w oczy objawem ciężkiej choroby / raka toczącego dyskoteki i deejayów są spektakularne upadki dyskotek gigantów - tych na 1000 - 4000 ludzi. Takie kosztowne wielotysieczniki to także wymysł i bardzo trudny dzisiaj do prawidłowego zagospodarowania - zgniły owoc epoki techno.

Dyskoteki powstałe w epoce upadłego już (dzięki Bogu!) techno nijak nie umiały dostosować się do przemian stylistycznych i trwały uparcie w tym swoim fanatyźmie do samego końca - aż wiele z nich pobankrutowało na zero, a reszta pobankrutuje w ciągu najbliższego czasu. Wielu właścicieli dyskotek zapytuje mnie dzisiaj - "co robić, jak się ratować" ? Na konkretne porady reagują jednak kręceniem nosa. To są właśnie te szkody w psychice jakie zaprowadziła epoka techno. Kolesie którym co weekend wypełniały się te wielotysięczniki z rozbuchanymi kosztami i wystawnym stylem, nijak nie kapują, że to już koniec i że trzeba teraz zejść do poziomu zero i zaczynać od nowa oraz inaczej. Właśnie tego 'inaczej' nie mogą nijak zaakceptować. Nie wiedzą jak teraz ma być, a jak im ktoś mądry podpowie to i tak mu nie wierzą. No bo jak to - oni - bogacze i gwiazdorzy plastikowej ery techno - przecież oni zawsze wszystko wiedzieli lepiej, robili lepiej, tak fajnie im szło i byli takimi "gwiadorami". Palma nie jednemu odbiła z dobrobytu i tak już u wielu pozostanie czyli palma na zawsze.


PRAWIDŁOWOŚĆ HISTORYCZNA
Fachowcy nie od dziś wiedzą, że co parę lat zmienia się styl muzyki tanecznej. Od 1970 roku czyli od początku epoki dyskotekowej takich zmian stylów było kilka.

Zupełnie inna od dzisiejszej była w tamtych czasach muzyka dyskotekowa - dance. Na samym początku grało się to co aktualnie było bardzo popularne: Led Zeppelin, Deep Purple, Budgie, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Black Sabbath, Ten Years After, Jethro Tull itp., mocne, bazujące na bluesie hard rockowe płyty.

W połowie lat siedemdziesiątych pojawiła się w Europie tzw. brytyjska fala pop z takimi gwiazdami jak: Gary Glitter, Suzy Quatro, Smokie, Bay City Rollers, Status Quo itp. Docierała też muzyka z USA, rhythm & blues, soul, funk i funky. Wszystko to była muzyka popularna, ale nie specjalnie dyskotekowa.

Dopiero w drugiej połowie lat siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się typowe produkcje disco (muzyka taneczna). Na tej fali popularność zdobyli: Barry White, Sister Sledge, Bee Gees, Peter Brown, Earth Wind & Fire, Chic, KC & Sunshine Band, Isaac Hayes, Salsoul Orchestra, Donna Summer, i wielu, wielu innych.

Deejaye byli wówczas podzieleni na dwie grupy: tych, którzy grali muzykę amerykańską, nagrywaną głównie przez czarnoskórych muzyków, oraz badziewiarzy, którzy grali prościutkie, prymitywne europejskie piosneczki w stylu zwanym wówczas italo disco, który można porównać do dzisiejszego chłamu pod tytułem disco polo.

Potem były lekkie włoskie i holenderskie produkcje dance - house, a następnie w połowie lat '90 pojawiło się szerzej - techno i house.

Po 10 latach wszystko to upadło i wychodzi na to, że popularność zyskuje styl, który nadchodzi z USA a nazywa się R&B. Pewną popularnością cieszą się tez niektóre wysoce komercyjne produkcje dance i house.

Wiele dyskotek upada ze względu na niedostosowanie się do praw i zmian na rynku. Wiele z nich pada jednak z czystej ludzkiej głupoty właścicieli. Sami nie mają pojęcia o sprawie i zamiast zatrudniać fachowych managerów - tak jak to się robi na świecie - to próbują metodami tzw. radzieckiego "markieetijngu" ratować to czego nijak takimi metodami nie da się uratować.


Oto spis paru znanych mi - upadłych dyskotek:
TECHNO PLANET - Bielsko Biała
(załoga i szefostwo podobno za dużo ćpali - nie pilnowali spraw i wszystko upadło ?)

potem w tym samym miejscu powstała - marna od początku dyskoteka:
FABRYKA / teraz Wyższy Wymiar (Boże co za durna nazwa) - Bielsko Biała

QUEEN - Bielsko Biała - było dobrze póki samo się kręciło aż się przekręciło - tak bywa w przypadku właścicieli, którzy coś sobie kupili bo taki mieli kaprys, bo mieli kasę, ale nie wiedzieli co kupili i co z tym zrobić jak przestanie się krecić samo.

Las Vegas - Tarnowskie Góry - ta dyskoteka zmieniła nazwę na jeszcze głupawszą, a mianowicie - "Egipteka" i udaje, że Las Vegas w tym samym miejscu nigdy nie było. No ale przecież ludzie widzą, że to to samo - no i dni tej Egipteki są policzone. Charakterystyczną postacią tej wsiowej dyskoteki jest jej właściciel. Kiedyś szył koszule, a jak zarobił trochę kasy to utopił ją w dyskotece - taki miał kaprys. Pamiętam czasy kiedy w dyskotece tej grywali tacy deejaye, że niemal drzazgi leciały z parkietu. No ale właściciel nie wiedział, że takich deejayów trzeba szanować i dobrze opłacać. Deejaye odeszli, a dyskoteka staczała się na dno. Dzisiejsza frekwencja tego wielotysięcznika to max 200-300 osób - jeden raz w tygodniu - zamiast 4 razy w tygodniu. Tak marna frekwencja daje kasę, która nie starcza nawet na rachunki za prąd.
PLANETA - Bytom - dyskoteka która była w cyrkowym namiocie i pamiętam jak skroplona para w zimie kapała deejom na mixer i płyty w czasie grania. Mieli tam managera o nazwisku Tomek Zdebik, który był rockowym gitarzystą i tyle się znał na dyskotekach co morskie świnki na lotach w kosmos. Dzisiaj w tym miejscu jest jeno pustawe gruzowisko.


KANTY - Jaworzno - załapało im w epoce techno i nie potrafili się przestawić jak techno upadło - musieli zbankrutować ! Za organizację imprez w tej dyskotece najpierw były odpowiedzialne jakieś siasie, gogosie i KO-osie bookingosie, a ostatnio jakieś W82. Eksploatowali klub póki się dało. Potem jak te przysłowiowe szczury pouciekali z tonącego okrętu jakim okazał się klub Kanty. Nikt z nich klubu nie uratował - wręcz odwrotnie to za ich kadencji doprowadzono klub do bankructwa i upadku. Taki skutek ich działalności to najlepszy dowód ich fachowości i przydatności dla branży. Pisałem im o tym wiele razy, ale tylko się poobrażali i nie chwytali o co chodzi.


[link widoczny dla zalogowanych]
Początki miały miejsce w klubie Kanty w marcu ' 96 roku gdzie rezydował i organizował imprezy Gogoś. Na tych imprezach od 1996 do 2004 zagrali: Westbamsio, Marushka, Thomaś Schumacherski, Christo Liebingol, Rushi, Umeksio, Mauroś Picottol. W sierpniu 98 r. swoją rezydenturę w Kanty rozpoczął Siasik. W grudniu 2004 roku zrezygnowali z organizacji imprez w Kanty i w marcu 2005 roku otworzyli Ego Club w Katowicach. W grudniu 2005 roku zamknęli Ego. KO B O O K I N G - to muzyka house, tribal, techno, electro, minimal. To ko.booking poraz pierwszy głośno sprzeciwiło się gwizdkom i białym rękawiczkom w klubach.
{ innymi słowy piłowali równo gałąź z której się wywodzili i na której siedzieli - super! - gratulko }

Rewelacyjna historia ?! Jezu! - 10 lat siania zniszczeń i spustoszenia. Chciałoby się napisać - "miałeś chamie złoty róg ..."


EGO - Katowice - upadek klubu (swojego własnego zresztą) załatwiły te same osobniki co i w przypadku wyżej opisywanej dyskoteki Kanty czyli siasie, gogosie i ich słynne ko-osie bookingosie. Sami fanatyczni, undergroundowi badziewiarze techno. WARTO ZAPAMIETAĆ TE NAZWY I KSYWY czyli KTO DOPROWADZA DYSKOTEKI DO UPADKU - do upadku przez "KO"


WIKABO - Chorzów - upadło i tyle, a kolejna odmiana tej samej dyskoteczki i w tym samym miejscu oraz z takimi samymi błędami to 'Merkury'. To też długo nie pociągnie

PYRLIK - Bytom - upadło, a teraz jest tam jakieś 'Extreme', które też upada z powodu "specyficznego" zarządzania

HAVANA / IBIZA - Bytom - speluna dla okolicznych burali, która musiała upaść i upadła

GALERIA - Sosnowiec - najgorszy przykład techno szamba i ćpulni z deejayami, którzy są w stanie zarżnąć wszystko - no i zarżnęli. Teraz ta dyskoteka przeniosła się do innego miejsca i zmieniła nazwę na "Fama". No ale pewnie za kilka miesięcy padnie jak wszystko co tak wygląda i tak cieniasto gra.


MISTERIUM - Katowice - wcześniej chyba Imperium i coś tam jeszcze - linia ciągła błędów i wypaczeń - to też teraz jest zamknięte i już się nie podniesie - choć właściciel pewnie ma inne zdanie w sprawie. Jego prawo snuć fantazje :

Obok powyższego Misterium jest
SPIŻ - Katowice - ogromna kanciapa na 3000 ludzi powstała w byłych halach drukarni w Katowicach - tu też widać ogromne błędy programowe i stylistyczne - no i nie wróżę tej dyskotece długiego żywota.

BRAVO - Gliwice - kiedyś - przypadkiem - dobrze im się wiodło, ale z powodu różnych błędów i braku wiedzy dyskoteka zapleśniała, zaśmierdziała się i upadła. Sprzedano ją jakiemuś naiwniakowi ze wsi, który nie ma szans na uratowanie tego lokalu - choć jeszcze o tym nie wie. Dopłaca do dyskoteki bo zarabia kasę na czym innym - zobaczymy jak długo podopłaca. Dla mnie jest to dyskoteka upadła - taka na intensywnej reanimacji z rokowaniem na "zejście".


SILVERCLUB - Bielsko Biała - to jeszcze istnieje, ale nie wróżę temu zbyt długiego istnienia po setkach błędów jakie tam wykonał właściciel, ale też i jego fałszywi doradcy. Wielka szkoda - bo była to dyskoteka - legenda, która miała niegdyś frekwencję na poziomie 2000-3000 ludzi na imprezie i rewelacyjną opinię w promieniu 200km. SilveClub mógł istnieć w takiej formie do dziś. Była to jedyna z wielkich dyskotek w Polsce, która mogła przetrwać 10 - 20 lat i mieć zawsze ogromną frekwencję. No ale właściciel nie umiał odróżniać i słuchać prawdziwych fachowców od fałszywek. Najpierw (jak to bogacz) miał kaprys zbudować sobie dyskotekę za milion dolców, a potem (jak to bogacz) zakaprysiło mu się zniszczyć to wszystko na zero - byle by postawić na swoim. No może nie na zero. Zostaną mury i plac. Zawsze można tam zrobić magazyn puszek po piwie, albo jakiegoś innego złomu.


NEWS - z ostatniej chwili:
W lipcu 2006 Silverclub przestał istnieć - czytaj: [link widoczny dla zalogowanych]


PRETEXT - Tychy - marny klubik dla pojechanych na maxa odjechańców - no to musiał upaść

Poza tym co też bardzo ważne - prawie żadna z tych dyskotek nie płaci tantiem wszystkim trzem, liczącym się na rynku organizacjom chroniącym prawa autorskie. Takie łamanie prawa wcześniej czy później zaowocuje nalotem inspektorów w towarzystwie Policji, a nastepnie kosztownymi sprawami w sądach i w efekcie upadkiem dyskotek, które jak na dziś są jedynie - pół czy ćwierć legalne.

lista ta co jakiś czas będzie się powiększać - to oczywiste - niestety
Zobacz profil autora
Venom
PostWysłany: Sob 13:51, 03 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 2980
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Cieszyn

smiac sie czy plakac??? Ja chyba wybiore ta pierwsza wersje...

Chyba Kamyk najlpiej z nas zna pana ktory zajmuje sie tworzeniem tego portalu Smile
Zobacz profil autora
Hemorrhage
PostWysłany: Sob 18:57, 03 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 1083
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Mentally Ill from Amityville

Najpierw spojrzałem na autora i myślę: "pier***e - nie czytam...szkoda nerwów" ... ale jednak odezwały się moje skłonności masochistyczne.----------EDIT----------


JAK ??!! Kur*a Pytam siĘ JAK...Można Stawiać Techno Planet obok silvera, WW, fabryki, Queen'u itp ??!! Ja pierd*le !!!! Jak Techno Planet można nazywać DYSKOTEKĄ ??!! Jak ja tego chłopa spotkam kiedyś osobiście to mu łeb urwę !!
JEB !! Jest jakiś adres e-mail do niego ??!! Dawać !!
Ale mnie wkur*ił !!
Zobacz profil autora
Venom
PostWysłany: Nie 12:22, 04 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 2980
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Cieszyn

Tylko spokojnie Kamil...

Trzymaj nerwy na wodzy Smile
Zobacz profil autora
ploomba
Administrator
PostWysłany: Nie 19:28, 04 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 19 Paź 2005

Posty: 1032
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: __>> MeKkA

dwa linki w podobnym klimacie z Yahu w roli glownej
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Hemorrhage
PostWysłany: Nie 21:35, 04 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 1083
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Mentally Ill from Amityville

Cytat:
ten yahu to jakis jebniety jest.

/by eR/

to cytat naszego dobrego kolegi ... który idealnie wszystko podsumowuje Smile.

PS

Podobnie jak "przyjdzie wojna. wszystko rozjebie" Twisted Evil
Zobacz profil autora
mic_k
PostWysłany: Pon 13:44, 05 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 05 Lis 2006

Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: home/ligota/czdz

Niom - artykuł jest trafny choć wydaje mi się, że nieco przesadzony Smile

Ale sedno sprawy jest i niema się co czarować że nie ma Sad

Na szczęście istnieją ostoje tego co można nazwać Dobry Klub Wink

Pozdro4All Smile
Zobacz profil autora
AyEri
PostWysłany: Wto 14:33, 06 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 22 Sie 2006

Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 49°42'N, 19°12'E // 50°04.5'N, 19°47.5' E

jak dla mnie kulawy wojak z niego...
strzela armatą, a nie widzi że lufa krzywa i armata nie strzela tam gdzie powinna...

w sumie za Techno Planet należałoby mu się blachą z glana prosto w zwieracz
ale czy warto z dziada męczennika robić?
przecież już z siebie takiego robi...
Zobacz profil autora
Venom
PostWysłany: Pią 12:19, 09 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 2980
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Cieszyn

z ta armata bardzo dobry tekst... Smile
Popieram zdanie mojego przedmowcy... jemu juz nic pomoze... najlepiej takiego olac...
Zobacz profil autora
spoonio
PostWysłany: Śro 13:33, 14 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 07 Wrz 2006

Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: !! ja nic nie widziałęm!! nic nie słyszałem!!

racja racja na takiego to tylko nalać!! znaczy sie olac : D
Zobacz profil autora
Schranzman
PostWysłany: Wto 19:19, 20 Lut 2007 Powrót do góry


Dołączył: 03 Maj 2006

Posty: 161
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: DG

Ja mu wysłąłem kiedyś maila z zapytaniem czy zagra schranzowo na zamkniętej imprezie dla kiboli Laughing Odpisał że jak zapłacimy 500 zeta więcej to chętnie sie zgodzi Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Chłopaka wszyscy olewają więc wyżywa sie na tym swoim portaliku bo jest w HOTF i jest trendy Laughing
Zobacz profil autora
Sit0
PostWysłany: Czw 16:08, 01 Mar 2007 Powrót do góry


Dołączył: 26 Sty 2006

Posty: 466
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Jaworzno

jahuj pawulon hyhyhy znowu ten zjeb Twisted Evil
Zobacz profil autora
Venom
PostWysłany: Nie 15:30, 04 Mar 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Paź 2005

Posty: 2980
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Cieszyn

on niebawem podobno ma zagrac w Bielsku... heheh Kamil idziemy ??
Zobacz profil autora
tekk_kot
PostWysłany: Nie 19:24, 04 Mar 2007 Powrót do góry


Dołączył: 24 Lis 2005

Posty: 2285
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Meanwood LS6

haha ja też chciałam iść z Kamilem, ale lepiej nie... szkoda by było jakby Kamil poszedł potem do więzienia za morderstwo I stopnia Wink
Zobacz profil autora
ploomba
Administrator
PostWysłany: Nie 21:37, 04 Mar 2007 Powrót do góry


Dołączył: 19 Paź 2005

Posty: 1032
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: __>> MeKkA

a ja z reklamy wywnioskowalem ze on w "TYM" klubie w BB rezyduje Very Happy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum -=[ BUNKIER ]=- Strona Główna -> mÓZG pEŁNY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare